Co je to vlastně „Black Friday“?

Překlad z angličtiny je „Černý pátek“. A co to vlastně znamená? Pro mnoho lidí je to synonymum ke slovům „slevy“ nebo „výprodeje“. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, odkud se vlastně tento pojem vzal, proč jsou všude výprodeje a také, kdy vlastně je Černý pátek?

Tak se na to podívejme a třeba až vám v emailové schránce přistane další „Black Friday“ výprodejový email, budete vědět i trochu z historie tohohle komerčního „svátku“ a tipnu si, že toho budete vědet víc, než kdejaký marketér, který ty komerční emaily píše.

Pojem „Black Friday“

Pojem Black Friday byl poprvé použitý v úplně jiném kontextu – označuje se tak pád americké burzy zlata v pátek 24. září 1869, díky kterému přišla na mizinu spousta bohatých i středně movitých lidí. Tohle ale s dnešním Black Friday nemá nic společného, kromě jména .

V 50. letech minulého století si tenhle pojem vypůjčili policisté ve městě Philadelphia a používali ho k popisu chaosu, který ve městě pravidelně den po svátku Díkůvzdání vznikal. Svátek Díkůvzdání je klasickým americkým svátkem, který se slaví vždy 4. čtvrtek v listopadu. Tradičně se sjíždí celá rodina ze všech koutů země a společně jí krůtu a hodují. Ve městě díky tomu byla spousta lidí a aut navíc. V pátek rodina vyrazila na vánoční nákupy, takže vznikaly velké dopravní zácpy, docházelo k nehodám a výtržnictvím, v obchodech byl chaos, docházelo i ke krádežím, takže pro policii tohle byl nejhorší den v roce a začali mu říkat Black Friday.

V historických zdrojích najdete ještě jeden možný důvod, proč je dnešní Black Friday tím čím je. Souvisí to s maloobchodníky, kteří díky nákupním zvykům američanů zažívají nejlepší prodejní den v roce právě v pátek po Díkůvzdání a dostávají se tak z tzv. červených čísel (ztráty) do černých čísel (zisku).

Kdy je „Black Friday“

Navzdory tomu, že vám možná chodí „Black Friday“ nabídky už od října a trvají až do konce listopadu, tak skutečný – nebo chcete-li ten původní „Black Friday“ byl opravdu jen jeden den a to v pátek po Díkůvzdání, takže 4. pátek v listopadu.

Jen pro zajímavost, s rozšířením eshopů a to zejména těch s elektronikou se ještě zaběhl termín „Cyber Monday“, který následuje po „Black Friday“ a je to speciálně výprodejový den na elektroniku.

„Black Friday“ nabídka pro vás

Máme rádi tradice a i když Black Friday nemá tak dlouhou historii, chceme se k ní také připojit. Zůstaneme ale u té původní tradice a to je, že Černý pátek je jen jeden den. A díky tomu, že tuhle nabídku otevíráme jen na jeden den, rozhodli jsme se, že by měla stát za to – je to tak trochu jako tajemný Sezam, který se otevře jen jedenkrát v roce, aby zpřístupnil své bohatství – tak se v pátek otevře na jeden jediný den možnost uplatnit slevový kód na 40% slevu na kterýkoliv balíček pro nové studenty SciLearn English – sleva bude platit od půlnoci do půlnoci v pátek 25. 11. 2022. Takže pokud přemýšlíte o tom, SciLearn English zkusit nebo přizvat ke studiu dalšího člena vaší rodiny, tohle je skvělá příležitost. A pokud už studujete a chcete si přikoupit pár měsíců navíc, dostanete 20% slevu na zvýhodněné pokračovací balíčky.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů