Nechte je, ať si hrají!

Možná to i Vaše děti občas vypustí u pusy – učení je mučení! 🙂 Ale nemusí to tak nutně být. Stačí na to jít chytře a dítě mnohdy ani nepozná, že prapůvod celé aktivity bylo něco se naučit. A tohle zlaté pravidlo neplatí jen o vychování, motorické dovednosti atd, ale i učení se např. angličtiny.

Takže pokud vaše děti nemají celý den, každý prázdninový den lekce plavání a tenisu, denní tábor, taneční kurzy, sportovní aktivity nebo letní školu, nezoufejte! Budou schopni samostatně rozvíjet důležité kognitivní dovednosti. Jen je musíte nechat si hrát. A jak?

Strukturované vs. volné hry

Příklady strukturované hry jsou věci jako plavecké kurzy, taneční lekce a sportovní aktivity. Události se odehrávají v definovaných časech a na určených místech a jsou obvykle vedeny dospělými. Do této kategorie spadají i deskové hry, protože se od dětí očekává, že budou dodržovat stanovená pravidla her. Pokud by si děti místo toho vytvořily vlastní deskovou hru a využily své svobody k vytvoření vlastních pravidel, hra by byla nestrukturovaná.

Když děti popustí uzdu své fantazii a předstírají, že křeslo v obýváku je auto, kterým jedou do jiné země, zapojí se do volné hry. Mít kemp na zahradě je dalším příkladem, kdy si děti mohou vytvářet vlastní plány a pravidla. A i když se vám může zdát, že taková hra nikam nevede, opak je pravdou!

Letní čas může poskytnout vašemu dítěti svobodu a příležitost růst a objevovat způsoby, které nejsou možné během rušného a často přeplánovaného akademického roku. Vaše dítě používá hru k rozvoji řady důležitých vlastností, jako je sebevědomí a kreativita, stejně jako sociální dovednosti, jako je vyjednávání a práce ve skupinách. Příležitosti pro aktivní fyzickou hru vytvářejí základ pro celoživotní zdravé návyky a podporují fyzickou pohodu. Fyzická aktivita je pro tělo účinným způsobem, jak se zbavit stresových hormonů, které se hromadí během výzev každodenního života.

Jak ale udělat i z té strukturované hry zábavu?

V úvodu článku jsme vyzdvihli, že vědomosti se dají rozvíjet i během hry a tedy i letních prázdnin. A je to pravda. Komplexním nástrojem je SciLearn English program.

Vypadá to jako počítačová hra. Obrázky, animované postavičky, mluvená řeč a zvuky, které vám po každém pokusu dají vědět, zda jste odpověděli správně či ne, takže váš mozek hned ví, co si má pamatovat a co ne.  A nezapomeňme na body a extra bonusy, když vám to jde 🙂

I když to vypadá jako hra, nenechte se mýlit. Mozek se učí pokusem a omylem v ohromné frekvenci kolem 800 pokusů za hodinu. Hra s vámi respektive s dětmi trpělivě trénuje vše, co je potřeba. Jakmile začínáte odpovídat správně, program vám začne přidávat na obtížnosti. Učíte se tak mnohem zábavněji a hlavně několikanásobně rychleji.

Program vám je k dispozici kdekoliv máte přístup k internetu a počítači nebo iPadu. Pracujete 3-5x týdně. Stanovíte si délku lekce od 30 do 90 minut. Program je 100% adaptivní, což znamená, že se s každým kliknutím přizpůsobuje vám. Cokoliv vám jde, projdete rychle, a čas efektivně využíváte tím, že se soustředíte na oblasti, ve kterých máte nedostatky. Díky propracovanému systému různých cvičení, které rafinovaně trénují anglické dovednosti, najednou zjistíte, jak moc se posouváte.

Takže když je venku nevlídno nebo potřebujete, aby děti byly po obědě chvilku v klidu a nelítaly všude okolo, tohle je skvělá varianta! Natrénujete – zopakujete slovíčka, gramatiku, poslech a díky koučovanému čtení i správnou výslovnost a mluvení.

Detaily toho, co se v programu skrývá najdete tady, stačí kliknout sem.

Použité zdroje:

https://www.scilearn.com/let-them-play-summer-learning/
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů