Jak vyřešit letní prázdninovou nudu školáků

Čeká vás o prázdninách nekolik týdnů, kdy nejste na dovolené, takže řešíte, jak to udělat, aby vaše školní dítka trávila čas smysluplně a vy jste přitom nemuseli přibrat ještě další pozici – animátora dětských letních aktivit? Přinášíme pár tipů, které vám možná pomohou starosti s nudou vašich dětí vyřešit.

Týden 1:

Opravdu si vydechnete! Tý jo, konečně žádné úkoly pozdě večer, protože přes den na to nebyl čas, žádné svačiny, které musím dělat, žádné dohadování se s dětmi, aby vylezli ráno z postele a my to všechno stihli, žádné prohrabování se špinavým prádlem, abychom našli dres na gymnastiku nebo na fotbal…. lidi, to je fakt super!

Strávíte pár dní jen tak sezením u domu bez plánů, ale poté, co sledujete, jak jsou vaše děti schopné strávit celý den na svém telefonu nebo tabletu, tak skočíte do auta, abyste je vzali do místního muzea, nebo parku, nebo možná na koupaliště. I tak si ale stěžují, že se jim tam nechce, a že je to nuda.  Ale jeden týden je za vámi. Super! Zvládli jste to! Před vámi jejich je ještě osm.

Týden 2:

Co teď? Jste vyčerpaní z prvního týdne a váš seznam úkolů začíná narůstat.  Chcete, aby měli děti zábavu a užívali si to, ale co ta práce, kterou za vás nikdo neudělá?  A tak necháte děti, aby strávili na svých mobilech a tabletech nějakou tu hodinku. Jenže další den je to o pár hodin víc a váš pocit viny se začíná ozývat… Potřebujete najít  způsob, jak je zabavit, ale nemáte čas pro ně vymýšlet aktivity a věnovat se jim.  OK, zastavte se a chvilku zhluboka dýchejte!…

 

Než začnete panikařit, prostě se na chvilku zastavte a přečtěte si, proč je dobré vzít dětem na chvíli mobily, vypnout televizi a nechat je se nějakou dobu prostě se jen nudit!

Nechejme děti někdy prostě jen tak být, snít, přemýšlet…

Zbavte se pocitu viny, že se vaše děti nudí. Přestaňte jim vymýšlet programy a organizovat jim téměř každou minutu jejich života. Děti pak díky tomu často vyrůstají v očekávání, že je vždy někdo zabaví, a že jim bude vždy někdo říkat, co mají dělat. Ve skutečnosti nuda dětí je nakonec  pro dobro všech  a mělo by to být vnímáno spíš jako příležitost k rozvoji, než deficit.  Ten okamžik, kdy se děti zabaví samy se sebou, je to nejvíc, co jim můžete do života dopřát. Je potřeba, abychom dovolili dítěti si uvědomit, že vytváření vlastní zábavy chce čas, prostor a také možnost dělat nepořádek (v mezích, které si předem společně stanovíte). Sebepoznání v okamžiku, kdy se nudí, je hluboké a soustředěné a velice důležité pro celý  jejich budoucí rozvoj.

Nechejme děti se nudit, protože nuda rozvíjí:

  • Vynalézavost a fantazii
  • Tvořivost
  • Zvídavost
  • Důvěru v sebe samo i ve vaši důvěru v něj
  • Pozorování a díky tomu uvědomění si věcí a situací okolo sebe
  • Sebeuvědomění toho, kdo jsou, proč tu jsou a kam míří jejich cesta, co se od nich očekává, co by chtěly ony samy, jaká jsou jejich přání
  • Soustředění
  • Hravost

Ale také pomozme našim školákům zlepšit o prázdninách angličtinu, ať jste doma nebo na cestách

Máme pro vás tedy ještě jedno řešení – ano, nechme děti o prázdninách občas“se nudit“, dovolme jim někdy jejich tablet nebo mobil a nechme je čas od času kouknout na nějaký film. Ale taky jim pomozme efektivně využít volný čas o prázdninách a nechme je  hrát jedinou počítačovou hru, která jim připraví mozek na angličtinu, a kterou by vám doporučili i neurovědci! Děti se tak zabaví a zábavnou formou se ještě zdokonalí v angličtině!

Takže pokud cítíte, že by se vašemu dítěti hodila zábavná hra na prázdniny, která mu vylepší angličtinu a může jí hrát ať jste doma nebo na cestách, pak se registrujte na zdarma online webinář, který proběhne kdy jindy, než těsně před toužebně očekávanými prázdninami – v pondělí 24. 6. ve 20 hodin.  A pokud se vám nehodí termín, nevadí – všichni registrovaní obdrží odkaz i na záznam webináře a navíc také prezentaci ke stažení, aby vám nic neuniklo.

 

Učitelé angličtiny na ZŠ! Obohaťte výuku angličtiny zajímavými STEM články, videi a pracovními listy

Chcete udělat z výuky angličtiny nezapomenutelný zážitek? Máme pro Vás něco, co Vaše studenty zavede za hranice běžné učebnice - fascinující spojení angličtiny a STEM témat (Science, Technology, Engineering, and Mathematics)!
V naší široké škále 15 článků se spoustou doprovodných materiálů (audio, video, pracovní listy), které vycházeli jako součást anglického časopisu JUMP pro začátečníky (jazyková úroveň A0 – A1, vhodné pro 3. – 7. tř. ZŠ) objevíte angličtinu v novém světle. Zapojte své studenty do téměř reálných situací, kde budou používat angličtinu při prozkoumávání světa vědy, techniky, inženýrství a matematiky.

Registrace je ZDARMA pro všechny učitele! 

Otevřete svým studentům okno do světa angličtiny spojeného se světem STEM a posuňte výuku na další úroveň.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů