Jak podporovat čtenářské dovednosti u malých čtenářů

Stejně jako je důležité podpořit u dětí lásku k českým knihám, které si bude číst ve svém mateřském jazyce, tak je důležité podporovat děti v tom, aby se obklopovaly angličtinou. A čtení anglických knížek a časopisů je úžasná příležitost, jak anglický jazyk zařadit do dětského každodenního života a jak děti v angličtině „koupat“. Následující tipy platí pro podporu čtení obecně. Ale nezapomínejme, že platí také pro čtení v angličtině :-).

1. Čtěte, čtěte, čtěte:

Čtení je nejlepší způsob, jak vybudovat čtenářské dovednosti. Pokud vaše dítě bojuje se čtením, čtěte mu, protože i poslech čtení může vašemu dítěti pomoci uspět. Pokud je dítě schopné číst, nechte jej číst. Využijte jakékoliv příležitosti ke čtení. Ve čtení se také můžete střídat – Vaše dítě může přečíst jednu stránku a pak můžete Vy přečíst další stránku.

2. Choďte do knihovny:

Pořiďte vašemu dítěti kartu do knihovny! Nechte jej vybrat si knihy, které se mu líbí. Děti budou totiž s větší pravděpodobností číst knížky, které je zajímají. Může to být obrázková kniha, komiks, časopis atd.

3. „Čtěte“ obrázky:

Pokud vaše dítě ještě nedokáže přečíst celou knížku, ať vám řekne něco o obrázku na každé stránce. Můžete se zeptat: „Co se děje na této stránce?“ „Co se stane dále?“ Je to mocný způsob, jak zapojit děti do čtení, i když „nečtou“.

4. Čtěte veršované knihy:

Knihy, které se rýmují nebo mají stejná slova, jsou vynikajícími knihami pro začínající čtenáře. Tyto knihy mohou pomoci dětem získat jistotu v jejich čtenářských dovednostech.

5. Pokládejte otázky:

Když čtete se svým dítětem, ptejte se ho, co se děje v příběhu. Začněte jednoduše a poté vymyslete náročnější otázky. Příkladem může být: Jaké jsou v příběhu postavy? Co se tam děje? Kde se tento příběh odehrává? Co se stane dál? Proč postavy jednají tímto způsobem? atd.

6. Čtěte s dětmi „každodenní materiály“:

Nechte své dítě číst cokoli, co může číst – dopravní značky, recepty, časopisy, menu, pravidla her, zprávy o počasí atd. I když si děti neumí přečíst vše, mohou si přečíst to, co zvládnou. A určitě kolem sebe najdete i to, co je v angličtině :-).

7. Lov na „sight“ slovíčka:

„Sight“ slovíčka jsou ta, která lze snadno rozeznat i bez čtení po písmenkách pouhým zapamatováním si slova jako celku. Jsou to například “who, the, he, were, does, their, me, be”. Povzbuzujte dítě, aby je hledalo při čtení běžných materiálů, které máte doma. Může hledat slova v novinách, časopisu, receptu, knize atd. Uvidíte, kolik jich dokáže najít! Je to skvělý způsob, jak se děti mohou ujistit v tom, co již vědí.

8. Vymýšlejte příběhy:

Nechte děti „napsat si“ svůj vlastní příběh. V závislosti na úrovni vašeho dítěte je více možností. Dítě může tato slova napsat na papír a poté stránky ilustrovat. Pak nechte své dítě přečíst to každému, kdo bude poslouchat. Pokud nedokáže psát nebo má potíže se psaním, nechte jej, aby Vám svůj příběh nadiktovalo, abyste ho napsali Vy. Poté může stránky ilustrovat. Bude to moci „přečíst“, jakmile bude hotovo, i když to nepřečte slovo od slova. Další zábavnou činností je vymyslet příběh s důležitými prvky (postavy, nastavení, problém/konflikt a řešení). Vy vytvoříte část a potom necháte své dítě pokračovat a střídáte se tak se svým dítětem ve vytvoření tohoto zábavného příběhu!

9. Alternativní zakončení příběhu:

Nechte své dítě vybrat si jeho oblíbený příběh. Potom ho nechte vymyslet alternativní konec příběhu. Děti to mohou napsat a poté ilustrovat. Pokud nejsou dobří v psaní, mohou vám to diktovat a můžete text pro ně napsat. Vaše dítě pak může vyprávět příběh se svým koncem každému, kdo je ochotný poslouchat.

10. Vizualizace příběhu:

Vymyslete a popište „nastavení příběhu“ svému dítěti s tolika detaily, na kolik si vzpomenete. Nechte ho nakreslit, co mu říkáte. Poté ho nechte přidat do obrázku pár vlastních detailů. Jakmile bude mít jasný obrázek, nechte ho vymyslet příběh, který by s obrázkem ladil. Opět, v závislosti na věku dítěte, může příběh napsat buď dítě nebo můžete psát Vy, co vám nadiktuje.

11. Vytvořte zábavné místo pro čtení:

Vytvořte zábavné, pohodlné a útulné místo ke čtení ve vašem domě nebo bytě. Polštáře, pohodlná židle nebo pohovka může pomoci učinit z tohoto místa žádoucí místo k odpočinku a čtení.

Čtení anglických knížek je jedním z prvních možných kroků k tomu, aby mělo dítě angličtinu rádo a rádo se v ní zdokonalovalo. Pomůže mu to zažívat úspěchy s používáním jazyka.

Časopis Jump a program na výuku angličtiny SciLearn English

A to lze zařídit také třeba tím, že dítěti pořídíte kvalitní časopis v jednoduché angličtině – jako třeba časopis JUMP, se kterým máme výborné zkušenosti. A postupně, jak se dítě bude v angličtině zlepšovat, zařadíte sledování filmů, poslouchání podcastů a dalších příležitostí k setkávání se s angličtinou. Ukázkové číslo časopisu si můžete zdarma stáhnout zde >>.

Ale jedním z nejlepších způsobů, jak dítěti umožnit pravidelné setkávání s angličtinou, je výukový program SciLearn English, který dítě postaví na cestu ke zvládnutí jazyka a bude ho na ní provázet po celou dobu až do úrovně dokonalého zvládnutí. Nechte svoje dítě vyzkoušet si program v demo verzi zdarma. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů