Bilingvní děti mohou mít studijní náskok před svými monolingvními spolužáky, ale neznamená to, že by museli být chytřejší. Ellen Bialystok, kognitivní neuroložka a význačná profesorka psychologie na York University v Torontu v Kanadě, zkoumá, jak bilingválnost zbystřuje mysl. Bilingvální lidé nemusejí být nutně chytřejší, dvojjazyčnost je dobrá, protože zlepšuje kognitivní funkce mozku.
Kognitivní funkce nám pomáhají soustředit se, věnovat pozornost, organizovat čas, pamatovat si podrobnosti, čerpat z našich zkušeností a vyhnout se špatným způsobům chování. Je to kontrolní systém mysli, který nám pomáhá soustředit se na to, co je důležité a ignorovat to, co nás rozptyluje. Inteligence pomáhá s těmito úkoly také. Ale inteligence a kognitivní funkce nejsou totéž.
Bilingválnost vytváří změny v mozkové neuronové síti, bilingvní lidé vykazují podle výzkumů větší aktivitu v pre-frontální kůře mozku, která řídí výkonnou funkci mozku. Vědci se domnívají, že bilingválnost zvýšila neuroplasticitu mozku pravděpodobně proto, že dělají rychleji „mikro-rozhodnutí“. Funguje to asi takto:
„Monolingvální člověk se podívá na zvíře a řekne „pes“, ale bilingvální člověk vidí dvě alternativy. To znamená, že bilingvní musí vždy učinit rozhodnutí, které monolingvní udělat nemusí.“ Jinými slovy, bilingvní, tím, že musí provádět rutinní rozhodnutí, posilují své kognitivní funkce. Čím více rozhodnutí musí mozek činit, tím se stává propojenějším. Čím více rozhodnutí mozek dělá, tím je propojenější, plastičtější. „Jestliže máte dva jazyky a používáte je oba pravidelně, neuronová síť v mozku pracuje tak, že oba jazyky naskočí a mozek musí rozlišit, který jazyk je v dané konkrétní situaci relevantní ,“ řekla Ellen Bialystok pro New York Times. „A právě pravidelnost užívání obou jazyků je důvod, proč bilingválním mozek funguje efektivněji.“
Dospělí, kteří hovoří více jazyky, odolávají lépe demenci či Alzheimerově chorobě.
Bilingválnost je dobrá pro každého. Dělá mozek silnější. Jednoduše řečeno, bilingválnost je trénink mozku, mozkové cvičení.
Program Fast ForWord je jediný program, který si klade za cíl biligválnost a funguje právě na principech tréninku mozku a kognitivních funkcí. Bilingválnosti je prokazatelně možné dosáhnout během 3-4 let pravidelným tréninkem v programu Fast ForWord a pravidelným užíváním jazyka.
Zdroj: http://www.scilearn.com/blog/does-being-bilingual-make-you-smarter