3 tipy, jak prorazit úroveň věčný začátečník v angličtině

Věční začátečníci a mírně pokročilí – zbystřete, bude řeč o tom, co vás brzdí a jak to napravit. I vy se totiž můžete snadno a rychle naučit angličtinu. Stačí trochu potrénovat mozek v angličtině pomocí programu, který sice vypadá jako počítačová hra, ale jsou za ní desítky let výzkumu a testování.

Nejprve začněme tím, co vás ve výuce angličtiny brzdí. Jsou to celkem 3 hlavní věci:

  1. Váš mozek nemá vytvořeny otisky 44 foném angličiny, a proto vám angličtina splývá a těžko se „chytají“ jednotlivá slova
  2. Netrávíte dost času efektivním studiem. Jednak se na hodiny angličtiny dostanete tak nejvíc 2x týdně a hlavně se neučíte přesně to, co vy potřebujete, protože vás učitel nemůže stále testovat a vyhodnocovat vaše odpovědi a podle toho přizpůsobovat výuku. Učíte se podle plánu nebo učebnice, která je pro všechny na této úrovni a tak to jde pomalu.
  3. Pletete do učení češtinu – váš mozek si navazuje anglické významy na české a tím si vytváříte strop, přes který je těžké se probourat na cestě k vyšším úrovním znalosti angličtiny.

Poznáváte se v tom? Pokud ano, čtěte dál, protože pro vás máme řešení na všechny 3 problémy:

  1. Programy Scilearn.cz vám nejprve vytvoří otisky anglických foném v mozku a díky nim se angličtina stane mnohem jasnější, zlepší se výslovnost a vy začnete v angličtině přemýšlet.
  2. Program se vám přizpůsobuje s každým kliknutím, takže je to výuka šitá na míru vám a jen vám. Co vám jde projdete rychle a trénujete jen to, co potřebujete. Takhle je čas strávený učením maximálně efektivní a navíc tím, že se učíte na svém počítači a šetříte tak čas na cestování do kurzů, můžete se učit víc. Ideálně 3-5x týdně a 50 minut v každé lekci.
  3. Program je jen v angličtině – učí vás angličtinu, jakoby to byla vaše druhá mateřština. Může se to zdát nemožné, ale více než 3 mil. studentů to už zažilo, takže teď jste na řadě vy. Pokud ještě nevěříte, tak ministerstvo školství v USA hodnotí programy na výuku angličtiny – je jich spousta – SciLearn.cz je na 1. místě!

Teď ještě pár odpovědí na časté otázky

Potřebuji učitele nebo stačí jen online program?

Online programy nenahradí komunikaci s živým člověkem, která je k dokonalému rozvoji jazyka nezbytná. Takže programy Scientific Learning nejsou náhražkou učitele angličtiny, ale jsou velkým akcelerátorem. To, co byste s učitelem dokázali za 3-4 roky, dosáhnete v kombinaci učitele a těchto programů za 1 rok. Doporučená dávka konverzačních hodin s lektorem je 90 minut týdně tzn. 2 vyučovací hodiny. Pokud pracujete s lektorem, který tyto programy zná, je to samozřejmě výhoda. Ale i pokud nemáte takového učitele v okolí, kvalitní hodiny ve škole nebo jazykové škole zaměřené na mluvení a hlavně bez překládání do češtiny vás také dovedou k cíli. Pokud ale na lekce nikam ještě nechodíte, neodkládejte začátek učení na počítači, protože prvních 3-6 měsíců stejně bude trénovat náslechy, otisky foném a slovní zásobu a gramatiku, abyste se s učitelem lépe domluvili v angličtině. Takže hodiny s učitelem můžete přidat i později.

Co dalšího mohu udělat, abych se co nejrychleji naučil angličtinu?

Dále doporučujeme sledování filmů. Jde to i pokud jste jen mírně pokročilí, což je úroveň na kterou se dostanete nejpozději po 6-8 měsících práce s těmito programy. Začněte tím, že si vyberete film, který je v originále v angličtině a vy ho dobře znáte. Přehrávejte si ho v angličtině a pusťte si k tomu titulky v angličině (ne češtině!!!). Obsahu budete rozumět, protože film znáte a můžete se plně soustředit na angličtinu. Když texty uvidíte napsané a zároveň je uslyšíte, pomůže vám to lépe rozumět a zapamatovat si jednotlivé obraty. Přehrávejte si film opakovaně a uvidíte, jak se postupně zdokonalujete.

Poté, co se propracujete k vyšší úrovni znalosti, začněte v angličtině sledovat i filmy, které neznáte, zprávy, videa na YouTube apod. Čím víc a častěji, tím samozřejmě lépe.

V programu mi chybí čeština – nebylo by lepší mít u textů i překlad?

Tento program dodržuje jedno důležité pravidlo: NIKDY NEPOUŽÍVÁ MATERIÁLY, KTERÉ OBSAHUJÍ I ČEŠTINU. Ptáte se proč a obáváte se, že to bez češtiny nezvládnete? K češtině nás to přirozeně táhne a existují metody, které tvrdí, že vám pomohou se jazyk rychle naučit, když si ho budete překládat, ale bohužel tyto metody vedou jen k těžko odstranitelným problémům s výslovností, gramatikou a pohotovostí v angličtině. Jinými slovy, metody využívající češtinu ve výuce jsou důvodem proč tolik studentů zůstává na úrovni věčných začátečníků nebo mírně pokročilých. Zeptejte se kohokoliv, kdo umí angličtinu opravdu dobře, zda se jí naučil pouze z těchto metod a zjistíte, že i když takto možná začínal, v nějakém okamžiku odjel do zahraničí nebo se začal učit s rodilým mluvčím, tzn. bez češtiny a tím dosáhl své skutečně pokročilé úrovně. Ušetřete si čas učit se něco, co se pak budete muset odnaučovat a začněte rovnou v angličtině. Milióny lidí se takto učí po celém světě od úplných začátečníků. Jde to a je to pro mozek přirozené. Jde jen o zvyk.

Když budete například slovíčka trénovat tak, že uslyšíte anglický výraz a uvidíte obrázek výrazu, pak si váš mozek vytváří porozumění tomuto výrazu – tvoří se nové spojení pro daný pojem (obrázek) a anglický výraz. Pokud se ale slovíčka učíte tak, že si je napíšete česky a vedle anglicky, váš mozek si navazuje význam slova v angličtině na český význam slova. Tím pádem k porozumění potřebujete v mozku najít český ekvivalent a tak když mluvíte nebo posloucháte angličtinu, musíte si to v hlavě překládat. Při mluvení v angličtině se vám pak nutně do toho musí plést česká gramatika a jste odkázáni na zapamatování si pravidel gramatiky a jejich vyjímek, které prostě od určité úrovně nemůžete být schopni na 100% uplatňovat. Pokud ale slovíčka vnímáte jako samostatnou řeč, můžete si k nim vytvořit i vlastní gramatické struktury – díky tomu budete schopni v angličtině i přemýšlet, rychleji reagovat a nebude se vám to pléct s češtinou.

Existují k programu i nějaké tištěné materiály?

Ano existují. K většině cvičení existují ještě buď obrázky výrazů nebo gramatických jevů nebo psané věty, či slovní výrazy. Ve cvičeních pro menší děti je možné vytvářet také například obrázkové kartičky na přiřazování obrázků ke slovu a podobně. Tyto materiály jsou vám k dispozici v elektronické formě a studenti, kteří chtějí doplnit studium online také prací s těmito materiály, si je mohou vytisknout a používat. Tyto materiály také používají učitelé a lektoři, kteří jsou k práci s programem v hodinách angličtiny vyškoleni, ke konverzačním cvičením.

Nezapomeňte ale, že program bude s vámi trénovat slova i gramatické obraty tak dlouho, jak je potřeba, takže většinou není nutné se „doučovat“ offline. Přístup k těmto materiálům získáte od vašeho lektora.

Webinář zdarma o tom, jak připravit mozek na angličtinu

Poslechněte si ve webinář o tom, jak je možné připravit mozek na angličtinu, čím je tento program výjimečný a v čem je odlišný oproti jiným online programům na výuku angličtiny. Záznam získáte ihned po registraci na webinář zde >>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů