Začínáme se SciLearn

Informace pro žáky a jejich rodiče, kteří začínají se SciLearn English

1

Mrněte na video

Pokud patříte mezi ty, co nečtou návody k použití a raději si na všechno přijdou sami metodou pokusu a omylu, skočte rovnou na konec této stránky... Pro vás ostatní máme připravená videa, která vám ukáží, jak na to.

2

Proběhněte naše tipy

Než se pustíte do spuštění programu, mohou se vám hodit naše tipy na to, čeho si všímat, co dělat a čeho se třeba i vyvarovat. Můžete se sem i vracet opakovaně, až budete s programem pracovat. Takže tip č. 1 - uložte si tuhle stránku do oblíbených.

3

Jděte do toho

Teď už je na čase jít do toho. Najděte si čas, kdy jste v klidu, nikdo vás neruší, vypněte zvonění telefonu, udělejte si čajík a spusťte první cvičení. Pamatujte, že spuštěné cvičení nelze zastavit, teprve po konci cvičení si můžete udělat pauzu.

1. Přehrát video

Pokud je žák na prvním stupni, nebo z nějakého důvodu je na úrovni prvního stupně, bude začínat modulem Foundations I, ktery se dříve jmenoval Fast ForWord Language V2 (Foundations I je nová generace stejného modulu - takže to bude vypadat maličko jinak, ale cvičení jsou stejná). Starší žáci budou začínat modulem Fast ForWord Elements I

Pokud máte doma prvňáčka nebo druháka, bude nejspíš začínat modulem FFW Reading Readiness.

Fast ForWord Foundations I (Language V2)

FFW Reading Readiness

2. Tipy pro vás

Rozplánujte si dobře čas - jak dlouho potřebujete být nerušeni

Než začnete, je potřeba rozumět tomu, jak jsou jednotlivé lekce časově rozloženy. Máte nastavený nějaký čas lekce, který jste si domluvili s vaším učitelem. Řekněme, že máte nastavených 50 minut na 1 lekci. Můžete tedy počítat, že od začátku do konce lekce to bude trvat 50 minut, ale pouze POKUD budete pracovat na dalším cvičení vždy po skončení předchozího - jinými slovy nebudete si mezi cvičeními dělat pauzy. Po přihlášení do programu kliknete na tlačítko START a objeví se vám obrazovka s jednotlivými cvičeními v modulu a ty, které máte dnes za úkol budou zvýrazněné a půjde na ně kliknout. Zvolíte některé z nich a cvičení se spustí. Jeho délka bude poměrná část délky lekce a počtu cvičení na dnešní lekci. Takže pokud je délka vaší lekce nastavena na 50 minut a dnes se vám rozsvítilo 5 cvičení, bude každé cvičení trvat 50/5 = cca 10 minut. Je proto nutné, abyste měli 10 nerušených minut. Pokud od cvičení odejtete během spuštěného cvičení, čas vám běží dál a cvičení se po 10 minutách uzavře. 

TIP pro rodiče: Ujistěte se, že dítě po spustění cvičení opravdu na cvičení pracuje. Jedním ze způsobů, jak je možné vidět, že dítě pracuje, když u něj nesedíte, je se podívat se na počty bodů za jednotlivá cvičení, která se mu zobrazí po skončení práce. Můžete dítě požádat, aby vám ukázalo závěrečnou obrazovku, než se z programu odhlásí. Nebo je možné také počet udělaných otázek během jednotlivých her v jednotlivé dny zpětně kontrolovat v reportu USAGE.

Nesnažte se vypadat před programem lépe než na tom jste

Program se vám bude přizpůsobovat s každým kliknutím. Pokud vám něco nejde, bude to s vámi trpělivě trénovat. Odpovídejte bez velkého váhání a rozmýšlení a v žádném případě se nesnažte vyhledávat si odpovědi někde mimo, abyste odpovídali správně. Program potřebuje vědět, jak na tom jste, aby to s vámi mohl natrénovat. Pokud vám někdo kouká při práci přes rameno, rovnou ho upozorněte, že jakákoliv pomoc od něj vám znehodnocuje účinnost programu.

TIP pro rodiče: V žádném případě se nesnažte dítěti radit - a tím myslíme ani hlasitým povzdechnutím, když dítě najede myší na špatnou odpověď. Pokud budete radit, program si bude myslet, že dítě umí víc a vše se mu ztíží a pak už si vůbec nebude vědět rady.

Možné alternatiovy, jak dítěti pomáhat, pokud chcete:

- čtěte si s dítětem příběhy z programu mimo práci v programu nebo hrajte hry s obrázkovými/slovními kartičkami - pomocné materiály ke stažení Vám pošle Vaše lektorka, když si o ně zažádáte. Ale používejte pomocné materiály jako způsob jak trénovat mimo program, rozhodně ne jako nápovědu při práci v programu.

- pokud s dítětem při práci v programu sedíte a nová látka je pro dítě příliš těžká nebo stresující, můžete dítěti "pomoci" vysvětlením, ale je nutné v takové situaci odkliknout špatnou odpověď, aby program věděl, že dítě nevědělo a znovu mu otázku příště nabídlo ke zopakování.

Klidně dělejte chyby - chybami se člověk učí

Dokonalost tohoto programu mimo jiné spočívá v tom, že vás opakováním a díky vašim chybám učí. Kdykoliv odpovíte špatně, hned vám to dá vědět a ukáže vám správnou odpověď. Trénuje tím váš mozek, aby si zapamatoval správné odpovědi. Pustí vás dál jen když si bude jistý, že to fakt válíte, jak když bičem mrská. Proto se vám může stát, že máte pocit, že už to docela umíte a pořád se točíte v tom samém - pokud je to totiž něco hodně důležitého, program od vás může chtít i 100% přesnost. Ale nebojte, často se to nestává.

TIP pro rodiče: Ubezpečte dítě, že vůbec nevadí, když dělá chyby, že chyby jsou pro něj způsob, jak se to naučit. Kdykoliv udělá chybu, je potřeba zbystřit, protože se ukáže, jak to tedy vlasně má být. U dětí, které jsou frustrované z chyb, je někdy těžké je přesvědčit, aby se soustředily po špatné odpovědi, protože jsou rozrušeny z neúspěchu a nedávají pozor. Vysvětlete jim, že je to jen hra a tím, že si zapamatují, jak to má být, se jim podaří ve hře lépe uspět.

Práci v programu většinou nepotřebujete doplňovat učením se z papíru

Už jsme říkali, že se vám program přizpůsobuje a trénuje s vámi vše až do úplného natrénování. Když tedy například chcete trénovat slovíčka, je mnohem zábavnější a účinější, když je natrénujete v programu, než abyste si je nechali poslat a učili se je z papíru. Nicméně někteří studenti prostě bez papíru nedokáží žít, a tak, pokud mezi ně patříte, obraťte se na svého učitele a ten vám je může poslat. Ve vyjímečných případech, kdy vám nepůjde třeba něco ze složitější gramatiky nebo si chcete texty projít i z papíru, tam to má svůj smysl, a učitel vám vše potřebné zašle. Jen se pokuste ubránit pokušení si k tomu psát český překlad.

TIP pro rodiče: Pokud neumíte dobře anglicky a stane se vám, že ani vy nerozumíte tomu, co vaše dítě v programu dělá, vzpomeňte si na to, že ne vždy je nutné mít vše pod kontrolou. Program může být v některých částech pro dítě i dost náročný, ale je postavený tak, že pokud dítě bude motivováno a bude pracovat s chutí (nebude se bránit učení), tak se to vždycky zlomí a dítě bude dělat nečekané pokroky. Jako jakákoliv nová dovednost i tohle učení nebude vždy jen procházka růžovým sadem, ale když vydržíte, budete nadšeni výsledky.

Zde je prezentace základních informací

(Můžete si prohlédnout celou prezentaci použitím šipky doprava vedle obrázku).

3. Přihlašte se do programu

Nejprve budete potřebovat odkaz. Klikněte na tlačítko, které vás vezme na přihlašovací stránku a tu si dejte do oblíbených a případně si ji přidejte i na lištu. Příště už jen kliknete na vytvořený odkaz. 

Přihlašovací údaje (uživatelské jméno a heslo) vám zašle lektor.

TIP 1: Pokud byste se někdy přihlašovali třeba z jiného počítače a potřebovali jste rychle najít odkaz, stačí když půjdete na hlavní stránku SciLearn.cz a dole v patičce kliknete na link v sekci Přihlášení - Vstup pro studenty.

TIP 2: Pokud byste někdy potřebovali zadat školu (SCHOOL), zadejte Nuerasoft - PSPM

Informace o reportech

Každý týden v neděli Vám budou chodit na mail reporty práce Vašeho školáka v programu za proběhlý týden. 

Informace o tom, co v reportech najdete, jsou níže:

Reporty - Fast ForWord - pro rodiče
Reporty - RA PLUS pro rodiče